Paprocie to bardzo popularne rośliny doniczkowe, które zyskały uznanie wielu osób. Chociaż ich naturalnym miejscem występowania są lasy, całkiem nieźle odnajdują się w domowych warunkach i stanowią piękną ozdobę, tworząc niesamowity, dżunglowy klimat. Zanim zakupisz nowy okaz do swojego domu, sprawdź, jak dbać o paproć.
Co znajdziesz w artykule?
Co warto wiedzieć o paprociach?
Paproć roślina, która w swoim zbiorze liczy kilkanaście tysięcy odmian. Mogą się one różnić wielkością, kształtem i kolorystyką. Spośród wszystkich rodzajów tylko nieliczne nadają się do uprawy w domowych warunkach, dlatego decydując się na wykorzystanie jej w pokoju, warto zastosować odpowiednią pielęgnację, która pozwoli Ci cieszyć się żywą i niesamowitą zielenią przez długi czas.
Jak pielęgnować paproć w domowych warunkach?
Wśród wielu ogrodników utarło się przekonanie, że paprotki powinny być postawione w zacienionym miejscu. Poniekąd przyznajemy im rację. Ze względu na naturalne występowanie rośliny w poszyciu lasów, często mają utrudniony dostęp do światła. Nie oznacza to, że odnajdą się w pomieszczeniu, gdzie światła nie ma wcale.
Jakie stanowisko dla paproci będzie zatem najlepsze? Najlepiej będzie rosła w miejscu z dużą ilością rozproszonego światła. Dobrze sprawdzi się do tego parapet z ekspozycją północną czy wschodnią. Jeśli jednak masz do dyspozycji wystawę południową czy zachodnią, odsuń paproć nieco od okna, tak aby nie narażać jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak my sobie radzimy z ustawieniem roślin zajrzyj do naszej historii!
Kolejną kluczową kwestią jest dobranie odpowiedniego położa do rośliny. Jaka ziemia do paproci będzie najlepsza? Paprotki lubią mieć stale lekko wilgotno, dlatego najlepiej zastosować mieszankę przygotowaną specjalnie dla tego gatunku. Ma ona w sobie zawartość ziemii kompostowej, torfu i piasku. My zawsze polecamy dorzucenie do mieszanki odrobiny perlitu bądź wermikulitu, aby ją trochę rozluźnić i uczynić ją bardziej przepuszczalną.
Często wyjeżdżasz? Planujesz długie wakacje? Zapominasz o podlewaniu? Ten produkt jest dla Ciebie! Koniec z problemami z nawadnianiem roślin!
Jak podlewać paproć?
Warunki w naszych mieszkaniach bardzo różnią się od naturalnego miejsca występowania paproci. Dlatego, aby rosła zdrowo, należy jej zapewnić warunki jak najbardziej zbliżone do tych naturalnych. Ziemia, w której posadzona jest roślina powinna być zawsze lekko wilgotna. Jak często podlewać paproć zależy przede wszystkim od nasłonecznienia stanowiska i tego, jak wilgotno masz w domu. Paproć podlewaj nie rzadziej niż raz w tygodniu niewielką ilością wody. Uważaj, też, aby paproci nie przelać.
Jak dbać o paproć: jak nawozić?
Regularne nawożenie paproci z pewnością poprawi jej wygląd. W chwili intensywnego wzrostu, czyli od marca do września dobrze, jest nawozić paproć co tydzień, niewielką ilością biohumusu, wg zaleceń od producenta zawartych na opakowaniu. Paprotki bardzo lubią ziemię o lekko kwaśnym odczynie, dlatego warto ją od czasu do czasu nawozić roztworem wody i fusów po kawie.
Jak przesadzić paproć?
Paprotki lubią mieć ciasno w doniczce, dlatego nie trzeba jej przesadzać zbyt często. Zazwyczaj raz na 2-3 lata, w zależności od wielkości okazu. Jeżeli jednak twoja paproć zaczęła się nadmiernie rozrastać, pomyśl nad jej przesadzeniem. Zrób to w okresie wiosennym i pamiętaj, by nowa doniczka była nieznacznie większa od poprzedniej, mniej więcej 1-2 cm większa średnica powinna być odpowiednia. Paprotki są dosyć wrażliwe na zmianę warunków, dlatego po przesadzeniu Twój egzemplarz może to trochę odchorować. Zapewnij jej wtedy optymalne warunki, a powinna się szybko zregenerować.
Jak dbać o paproć: jak ją ukorzenić?
Paprocie to rośliny, które bardzo szybko rosną i jeszcze szybkiej się rozmnażają. Do ukorzeniania paprotek świetnie służą im kłącza, potocznie nazywane „wąsami”. Gdy wsadzimy je do wilgotnego podłoża, bardzo szybko wypuści korzenie, a po pewnym czasie – kolejne listki.
Paproć a zwierzęta domowe
Paprotki są niezwykle popularne w polskich domach nie tylko ze względu na swoje niezwykłą urodę. Są one też bezpieczne dla naszych domowych pupili. Koty uwielbiają podrywać rośliny co często przyprawia ich właścicieli o ból głowy. Jednakże hodując paproć w domu możecie być spokojni o zdrowie waszych futrzastych podopiecznych, jeśli chcesz poznać inne rośliny bezpieczne dla zwierząt to zajrzyj do naszej listy!
Dlaczego paproć usycha?
Czasami zdarza się, pomimo naszych najszczerszych chęci, żółkną liście paprotce. Powodem usychania liści u paprotki są zazwyczaj nieodpowiednie warunki uprawy. Na ogół jest to spowodowane zbyt niską wilgotnością powietrza. Paprotki lubią przebywać w pomieszczeniach o wilgotności przynajmniej 50%, co może być nie lada wyzwaniem, szczególnie gdy mieszkasz w tak zwanym nowym budownictwie. W takiej sytuacji warto postawić w jej okolicy nawilżacz powietrza. Można też ustawić doniczkę z paprocią w naczyniu z wodą, na kamieniach bądź keramzycie, tak aby nie dotykała bezpośrednio wody. Wtedy miejscowo podnosić wilgotność wokół rośliny.
Jak uratować paproć?
Jeśli paprotka marnieje od dłuższego czasu, warto zastosować kurację specjalną. Jeśli paproć ma dużo uschniętych liści – wytnij je nożyczkami. Nie przejmuj się – paprotki mają niezwykłą zdolność regeneracji. Nawet ścięta do zera, po zapewnieniu jej odpowiednich warunków, potrafi spektakularnie odbić i cieszyć nas nowymi, pięknymi liśćmi.
Na koniec zapraszamy do lektury poradnika prezentowego na święta.