Rośliny w małym mieszkaniu

Rośliny to nasza pasja, sami z resztą wiecie. W naszych 48 metrach mamy grubo ponad 100 roślin doniczkowych. Utrzymywanie takiej kolekcji w małym i naprawdę ciemnym mieszkaniu nie jest proste i wymaga naprawdę dużo kreatywności oraz odważnych pomysłów. Nasze mieszkanie ma zaledwie 3 okna i każde z nich wychodzi na północ. W takich warunkach trudno utrzymać rośliny a co dopiero tak duża kolekcję jak nasza. Opowiemy Wam dziś jak podeszliśmy do tego tematu by cieszyć się naprawdę zielonym domem. Traktujcie ten poradnik jako inspirację. Jeśli będziecie mieli jakieś pytania to śmiało je zadawajcie!

Wykorzystaj mądrze parapety okienne

Na każdym z naszych parapetów rosną rośliny, to zwyczajne miejsce tak jak w każdym domu fana roślin. Jednak przy naprawdę dużej ilości roślin trzeba przyjąć pewne założenia strategiczne tak by możliwie najlepiej wykorzystać przestrzeń, dać rośliną możliwie najlepsze warunki i przy tym wszystkim zachować funkcjonalność domu.

Po pierwsze podzieliliśmy rośliny pod względem ich potrzeby nasłonecznienia i wilgotności. Rośliny, które wymagają najwięcej światła wylądowały przy największym oknie balkonowym tak by mogły chwytać każdy promień słońca. Te okazy, które wymagały zaś również trochę wyższej wilgotności znalazły swoje miejsce w kuchni, gdzie częściej się gotuje i wilgotność powietrza jest odrobinę wyższa.

Po drugie na parapetach miejsce znalazły te rośliny, które nie są wrażliwe na przeciągi. Wiosną, latem czy wczesną jesienią lubimy otwarte okna. Część roślin niestety źle znosi stanowiska z przeciągiem i zaczynają szybko marnieć. Dobrym przykładem są alokazje, które stanowczo protestowały przed tym stanowiskiem.

Po trzecie staraliśmy się tak zarządzić roślinami i przestrzenią by swobodnie korzystać z okien oraz światła słonecznego. Rośliny są dla nas, nie my dla roślin więc przede wszystkim dbajmy o nasz komfort.

PODOBNE ARTYKUŁY:  Zamiokulkas: poradnik jak dbać?

Makramy i dodatkowe oświetlenie roślin

Miejsce na parapetach szybko się skończyło więc wykorzystaliśmy sprawdzony i popularny sposób jakim są kwietniki typu makrama. Jeżeli szukasz takiego wiszącego kwietnika zapraszamy zajrzyj na do naszego sklepu, gdzie znajdziesz ciekawą ofertę różnych makram.

makrama w oknie rośliny

Początkowo powiesiliśmy makramy we wszystkich oknach, ale i tu miejsce szybko się skończyło. Dlatego zdecydowaliśmy się wykorzystać zupełnie pustą kuchenną ścianę na przestrzeń dla kolejnych roślin. Jednak tu pojawił się problem – ściana ta była zbyt ciemna i rośliny słabo dawały sobie radę. Rozwiązaniem było przygotowanie łańcucha oświetleniowego, który dał roślinom światło, którego im tak brakowało. Łańcuch wykonaliśmy samodzielnie pod nasze potrzeby – sprawdza się doskonale. Źródłem światła w tym łańcuchu są żarówki led, które z jednej strony są dość energooszczędne a z drugiej pomagają roślinom szybko wzrastać. Zobaczcie, jak wygląda nasza paprotka!

rośliny szafa

Łańcuch oświetleniowy w naszym przypadku jest sterowany za pomocą wyłącznika czasowego i doświetla rośliny tylko przez określony czas. Jeśli będziecie chcieli wykorzystać takie rozwiązanie w Waszych domach czy mieszkaniach upewnijcie się, że łańcuch został przygotowany w bezpieczny sposób i nie grozi porażeniem Wam lub Waszym domownikom!

Szafa dla roślin: odpowiednia wilgotność i oświetlenie

Ostatnim stanowiskiem dla roślin w naszym mieszkaniu jest szafa dla roślin. Szafa ma za zadanie pilnować odpowiedniego poziomu nasłonecznienia naszych okazów oraz odpowiedniej wilgotności dobranej do ich potrzeb. W naszej szafie trzymamy najbardziej wymagające okazy jak na przykład Alocasia Platinium, która wyraźnie protestowała przed innymi stanowiskami. Dodatkowo daje naprawdę idealne warunki do ukorzeniania szczepek roślin.

Szafa dla roślin w naszym przypadku jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ tworzy świetny klimat naszego salonu. Światło i rośliny świetnie współgrają, w jesienne czy zimowe wieczory wnoszą trochę egzotycznych nut do naszego mieszkania.

PODOBNE ARTYKUŁY:  Co to jest higrometr i do czego służy?

Nasza szafa dla roślin jest w pełni zautomatyzowana – możemy zdalnie sterować oświetleniem, śledzić poziom wilgotności czy temperatury. Co najważniejsze jest w pełni bezpieczna, testujemy nasz projekt od ponad dwóch lat i nigdy nie mieliśmy z nią żadnych problemów.

Jeśli temat szaf dla roślin jest dla Ciebie ciekawy to zapraszamy do naszego działu na temat naszego projektu, gdzie znajdziesz więcej informacji oraz możesz zamówić ofertę przygotowania takiej szafy.

rośliny szafa
Shopping Cart
Scroll to Top