Jeśli moglibyśmy dostać złotówkę za każde pytanie, dlaczego mój kwiat więdnie bylibyśmy milionerami. Każdego dnia trafiają do nas dziesiątki wiadomości z tym pytaniem. Wcale się też nie dziwimy, że o to pytacie! Uprawa kwiatów i roślin doniczkowych nie jest wcale prosta, a nasze okazy po prostu bywają kapryśne. Pozwoliliśmy sobie zebrać listę najpopularniejszych przyczyn złej kondycji naszych kwiatów.
Co znajdziesz w artykule?
Jakie są najczęstsze powody tego, że kwiaty więdną?
Wspaniałym źródłem wiedzy o problemach roślin i kwiatów jest nasza grupa facebookowa. Każdego dnia pojawiają się tam dziesiątki pytań, na które nasza społeczność znajduje odpowiedzi. Przejrzeliśmy trochę postów i sporządziliśmy dla Was listę najczęstszych przyczyn więdnięcia naszych okazów.
Kwiat więdnię przez nieodpowiednie podlewanie
Podlewanie jest najczęstszą przyczyną problemu więdnięcia kwiatów i roślin doniczkowych. Niestety często mamy tendencję do przelewania naszych roślin co bardzo źle się na nich odbija. Z doświadczenia wiemy, że niektóre okazy lepiej jest okresowo przesuszyć niż je przelać.
Częstotliwość podlewania jest kluczowa, ponieważ różne gatunki roślin mają różne wymagania. Warto zwrócić uwagę, że ilość wody jakiej potrzebuje roślina zależy również od nasłonecznienia stanowiska, podłoża w jakim znajduje się roślina, wilgotności otoczenia czy pory roku. Pomocny w tym temacie będzie higrometr, dzięki któremu łatwo sprawdzicie czy roślina nie ma za mokro lub za sucho. Zazwyczaj to wydatek kilkudziesięciu złotych, ale efekty są naprawdę zaskakujące!
Kolejnym tematem jest kwestia tego czym podlewamy nasze rośliny? Wielu ekspertów radzi by nie podlewać roślin wodą prosto z kranu. Warto podlewać wodą pozostawioną przez przynajmniej kilka godzin lub przegotowaną. Dzięki czemu związki chloru zawarte w naszej kranówce ulotnią się. Z drugiej strony woda, która odstoi kilka godzin, uzyska temperaturę pokojową – pozwoli to uniknąć szoku termicznego, którego rośliny naprawdę nie lubią.
Kwiat więdnie przez atak szkodników i owadów
Kolejnym tematem, który wraca w waszych pytaniach jest temat owadów i szkodników. Bardzo często przynosicie nową roślinę prosto ze sklepu i po kilku dniach zaczyna ona marnieć. Pół biedy, jeśli tylko nowy okaz więdnie. Gorzej, jeśli cierpieć zaczyna cała kolekcja. Najczęściej wynika to z faktu, że wraz z nowym kwiatem w domu zjawiają się nieproszeni goście. Jakie owady mogą zaatakować nasze kwiaty? Lista jest naprawdę długa i obejmuje między innymi:
- Wciornastki
- Przędziorki
- Tarczniki
- Wełnowce
- Mszyce
- Skoczonogi
Sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest ustawienie rośliny w ustronnym miejscu na kilka dni, z dala od całej naszej kolekcji. W ten sposób możemy poobserwować, czy z rośliny nie wychodzą jakieś szkodniki, czy nie więdnie i czy nie potrzebuje specjalnej troski. W razie problemów, warto roślinę potraktować profilaktycznie środkiem owadobójczym.
Kwiat więdnie w nieodpowiednim podłożu
Rośliny mają swoje wymagania nie tylko co do słońca czy ilości wody, ale także podłoża. Zazwyczaj kupujemy rośliny w podłożu produkcyjnym. Jest to podłoże, w którym roślina żyła podczas pobytu w szklarni. To co sprawdza się w szklarniach bardzo rzadko sprawdza się w zaciszu naszych mieszkań, nie będziemy niestety mogli zaoferować naszym roślinom tak wysokiej wilgotności czy nasłonecznienia. Warto więc przesadzić nasze nowe rośliny do podłoża dedykowanego, w którym z pewnością lepiej sobie poradzi w warunkach domowych.
Rodzaj podłoża jest bardzo ważny. Czego innego będą potrzebowały kaktusy a czego innego będą potrzebowały rośliny wilgociolubne. Warto zaznaczyć, że ziemia uniwersalna nie jest dobrym wyborem i należy dobrać podłoże tak by było zbliżone do warunków naturalnych naszych roślin.
Kwiat więdnie przez nieodpowiednie stanowisko i wilgotność
Jedną z podstawowych potrzeb naszych roślin jest dobór odpowiedniego stanowiska, a co za tym idzie – nasłonecznienia. Generalnie rośliny docenią dużą ilość światła słonecznego, ale wiele gatunków nie lubi bezpośredniej ekspozycji na pełne słońce. Podobnie ma się sprawa z brakiem odpowiedniej ilości światła – rośliny w cieniu rosną mniejsze, słabsze i częściej chorują. Oczywiście jest kilka gatunków, które lepiej sobie radzą sobie w takich warunkach, warto zapoznać się zatem wymaganiami roślin w kwestii nasłoneczniania stanowiska.
Kolejną kwestią związaną ze stanowiskiem jest wilgotność powietrza. Większość roślin, które uprawiamy w naszych domach pochodzą obszaru tropikalnego i wymagają bardzo wysokiej wilgotności powietrza, często powyżej 50 czy nawet 60%. Nasze mieszkania i domy są generalnie suche, warto więc zaopatrzyć się w nawilżacz lub szafę dla roślin powietrza szczególnie jeśli chcemy uprawiać rośliny, które są wrażliwe w tej kwestii np. alokazje.
Często wyjeżdżasz? Planujesz długie wakacje? Zapominasz o podlewaniu? Ten produkt jest dla Ciebie! Koniec z problemami z nawadnianiem roślin!
Kwiat więdnie przez nieodpowiednie nawożenie
Ostatnią kwestią, na którą chcemy zwrócić Wam uwagę to kwestia nawożenia. Nasze rośliny żyją w zamkniętej przestrzeni i od czasu do czasu potrzebują naszego wsparcia w postacie dodatkowych substancji odżywczych. Nawożenie jest bardzo ważne, ale nie można przesadzić, zbyt duża ilość nawozu może również skutkować chorobami roślin bądź w ekstremalnych przypadkach – nawet jej poparzeniem! Warto w tej kwestii zdać się na instrukcje przygotowywane przez producentów nawozów.
Kwiat więdnie, czasem tak po prostu jest
Należy pamiętać że rośliny czasem więdną i nic z tym nie zrobimy. Po prostu czasem już tak jest. Niejednokrotnie nasz okaz zaczyna chorować i po prostu znika w oczach, robimy co możemy, żeby go ratować, ale to nic nie daje. Pacjent niestety nie przetrwał. Chcemy wam zwrócić uwagę, że tak po prostu czasem bywa i nie może to podkopywać Waszej pewności siebie! Trzeba uzbroić się w cierpliwość i liczyć, że następnym razem będziemy mieć więcej szczęścia!
Gdzie szukać pomocy?
Jeśli Twoja roślina więdnie lub coś się z nią dzieje to pamiętaj, że możesz liczyć na pomoc naszej społeczności. Zrób zdjęcie, dokładnie opisz niepokojące objawy. Gwarantujemy, że nasi roślinni eksperci chętnie Ci pomogą!