Olejek Neem naturalny środek owadobójczy

Dziś na tapet wrzucamy Olejek Neem – naturalnym środku owadobójczym, który świetnie sprawdza się w walce z pospolitymi szkodnikami naszych roślin domowych. Co więcej środek jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt więc bez problemu możecie z niego korzystać w swoich domach.

Co to jest olej Neem?

Olej Neem to naturalny pestycyd wytwarzany z oleju tłoczonego z nasion drzewa Neem inaczej zwanej Miodla Indyjska. To tropikalne drzewo, spokrewnione z mahoniem, pochodzi z Indii i Afryki. Olej Neem jest często wykorzystywany do zwalczania szerokiej gamy owadów zagrażających roślinom. Specyfik ten znajduje również zastosowanie medycynie i kosmetologii.

Do czego stosuje się olej Neem?

Olej Neem jest skutecznym środkiem owadobójczym, który działa na ponad 200 gatunków owadów. Szczególnie dobrze radzi sobie ze szkodnikami, które atakują nasze rośliny doniczkowe jak na przykład mszyce, tarczniki, mączliki, wciornastki i wełnowce. Co więcej olej Neem radzi sobie również z grzybami i pleśnią więc tym bardziej warto zastosować go do pielęgnacji naszych okazów.

Należy również zwrócić uwagę, że pielęgnacja roślin przy pomocy roztworu z olejem Neem sprawia, że liście roślin pięknie się lśnią. Sam efekt wizualny jest też warty uwagi!

monstera deliciosa plantip
Liście Monstery po przecieraniu za pomocą olejku Neem

Jak działa olejek Neem?

Podstawowym składnikiem aktywnym jest azadirachtyna. Jego substancja czynna – azadirachtyna – zaburza zdolności żywieniowe i rozrodcze niektórych grup owadów. Szkodniki nie giną od razu w kontakcie z azadirachtyną, ale tracą zdolność do żerowania i rozmnażania się. W dłuższej perspektywie ich populacja powoli zaczyna się zmniejszać.

Olejek Neem jest bezpieczny dla zwierząt i owadów zapylających, nie może w żaden sposób zaszkodzić roślinie, więc może być śmiało stosowany do pielęgnacji roślin ogrodowych i domowych.

PODOBNE ARTYKUŁY:  5 roślin bezpiecznych dla zwierząt domowych

Jak stosować olejek Neem?

Olej Neem należy rozcieńczyć z wodą i płynem do mycia naczyń. Wybierając płyn do mycia naczyń należy wybrać wariant z jak najnaturalniejszym składem. Do sporządzenia roztworu należy użyć ok. 5 ml olejku, litr wody i kilka kropli płynu. Sporządzonym roztworem olejku Neem należy regularnie opryskiwać roślinę co 2-3 tygodnie. Zamiast oprysków można również przecierać liście rośliny szmatką namoczoną w roztworze olejku Neem. Przy przecieraniu warto jednak stosować rękawiczki ochronne, bo u niektórych osób roztwór może spowodować łagodne podrażnienia skóry.

Olejek neem jest wchłaniany przez roślinę. Tuż po posmarowaniu lub opryskaniu nim zewnętrznych części rośliny jest przez nią absorbowany, wraz z sokami dociera do wszystkich części rośliny i krąży w jej „krwioobiegu”. Żerujące na roślinie owady pobierają pokarm z jej soków – jeśli krąży w nich azadirachtyna, owady zaczynają chorować i w konsekwencji regularnie spada ich liczebność.

olejek neem

Czy olej Neem jest bezpieczny dla ludzi, psów i kotów?

Substancja czynna olejku Neem została zaklasyfikowana jako bezpieczny środek ochrony roślin w wielu europejskich krajach. Przy prawidłowym stosowaniu olej Neem jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt domowych. Jednak bezpośredni kontakt z olejkiem może spowodować łagodne podrażnienie skóry lub oczu. Warto więc pomimo wszystko zachować podstawowe środki bezpieczeństwa

Shopping Cart
Scroll to Top