Ukorzenianie w wodzie, łatwy sposób rozmnażania roślin

Rozmnażanie roślin to proces polegający na uzyskaniu nowych roślin z już istniejących. Najlepszym czasem na rozmnażanie większości roślin doniczkowych jest początek wiosny, kiedy dni stają się coraz dłuższe i słońce świeci intensywniej. Rośliny są wtedy bardziej aktywne i szybciej wytwarzają korzenie. Istnieje kilka sposobów rozmnażania roślin, takich jak pobieranie sadzonek pędowych lub wierzchołkowych i następnie ukorzenianie w wodzie. Innym sposobem rozmnażania roślin jest tworzenie odkładów korzeniowych. Przed przystąpieniem do działania warto poznać preferencje roślin, aby wiedzieć, jaki sposób rozmnażania będzie dla nich najlepszy. Szukając informacji o roślinach możesz skorzystać z naszych poradników! W dzisiejszym artykule omówimy proces ukorzeniania w wodzie.

Jakie rośliny można ukorzeniać w wodzie?

Dla wielu roślin ukorzenianie w wodzie jest świetnym sposobem pozyskiwania nowych roślin. W ten sposób można rozmnażać rośliny wiszące i pnącza. Ten sposób sprawdzi się między innymi dla fikusów, monstery, bluszczy, scindapsusów, epipremnum, gardenii, hoya, trzykrotki, fitonii, begonii, papirusów, roślin z rodziny diffenbachia, peperomii oraz philodendronów.

ukorzenianie w wodzie

Jak ukorzeniać rośliny?

Żeby ukorzenić roślinę w wodzie, należy pobrać sadzonkę z pędu rośliny. Do tego celu wybierz silne i zdrowe pędy. Odetnij fragment pędu kilka centymetrów pod węzłem korzeniowym, czyli zgrubieniem pędu, z którego wyrastają korzenie powietrzne. Wybierz miejsce cięcia w taki sposób, aby sadzonka miała 2-3 liście. Należy wykorzystać do tego celu zdezynfekowany sekator by nie narazić rośliny matki na choroby. Z sadzonki należy usunąć zbędne liście, tak by żaden z nich nie dotykał wody. Następnie należy pozostawić sadzonkę do przeschnięcia.

Gotową sadzonkę należy umieścić w naczyniu z wodą – świetnie sprawdzi się zwykły słoik lub wazon.  Naczynie umieszczamy w ciepłym miejscu. Ważny jest poziom nasłonecznienia, nowe sadzonki potrzebują słońca, ale nie mogą stać w pełnym słońcu – nie chcemy zrobić zupy z naszych sadzonek. Co ważne trzeba regularnie sprawdzać poziom i jakość wody. Roślina musi być cały czas zanurzona w wodzie. Woda nie może też „zakwinąć” w naszym słoiku. Warto dodać do wody, w której ukorzeniamy nasze sadzonki tabletkę węgla aktywnego. Pozwoli to uniknąć bakterii beztlenowych, które są zagrożeniem dla naszych sadzonek.

PODOBNE ARTYKUŁY:  Jak wybrać odpowiednią doniczkę?

Gdy korzenie naszych sadzonek mają już kilka centymetrów możesz przenieść je do docelowego podłoża. Po umieszczeniu sadzonek w świeżym podłożu, delikatnie je podlej i postaw w jasnym stanowisku.

Shopping Cart
Scroll to Top