Ukorzenianie w wodzie, łatwy sposób rozmnażania roślin

Rozmnażanie roślin to proces polegający na uzyskaniu nowych roślin z już istniejących. Najlepszym czasem na rozmnażanie większości roślin doniczkowych jest początek wiosny, kiedy dni stają się coraz dłuższe i słońce świeci intensywniej. Rośliny są wtedy bardziej aktywne i szybciej wytwarzają korzenie. Istnieje kilka sposobów rozmnażania roślin, takich jak pobieranie sadzonek pędowych lub wierzchołkowych i następnie ukorzenianie w wodzie. Innym sposobem rozmnażania roślin jest tworzenie odkładów korzeniowych. Przed przystąpieniem do działania warto poznać preferencje roślin, aby wiedzieć, jaki sposób rozmnażania będzie dla nich najlepszy. Szukając informacji o roślinach możesz skorzystać z naszych poradników! W dzisiejszym artykule omówimy proces ukorzeniania w wodzie.

Jakie rośliny można ukorzeniać w wodzie?

Dla wielu roślin ukorzenianie w wodzie jest świetnym sposobem pozyskiwania nowych roślin. W ten sposób można rozmnażać rośliny wiszące i pnącza. Ten sposób sprawdzi się między innymi dla fikusów, monstery, bluszczy, scindapsusów, epipremnum, gardenii, hoya, trzykrotki, fitonii, begonii, papirusów, roślin z rodziny diffenbachia, peperomii oraz philodendronów.

ukorzenianie w wodzie

Jak ukorzeniać rośliny?

Żeby ukorzenić roślinę w wodzie, należy pobrać sadzonkę z pędu rośliny. Do tego celu wybierz silne i zdrowe pędy. Odetnij fragment pędu kilka centymetrów pod węzłem korzeniowym, czyli zgrubieniem pędu, z którego wyrastają korzenie powietrzne. Wybierz miejsce cięcia w taki sposób, aby sadzonka miała 2-3 liście. Należy wykorzystać do tego celu zdezynfekowany sekator by nie narazić rośliny matki na choroby. Z sadzonki należy usunąć zbędne liście, tak by żaden z nich nie dotykał wody. Następnie należy pozostawić sadzonkę do przeschnięcia.

Gotową sadzonkę należy umieścić w naczyniu z wodą – świetnie sprawdzi się zwykły słoik lub wazon.  Naczynie umieszczamy w ciepłym miejscu. Ważny jest poziom nasłonecznienia, nowe sadzonki potrzebują słońca, ale nie mogą stać w pełnym słońcu – nie chcemy zrobić zupy z naszych sadzonek. Co ważne trzeba regularnie sprawdzać poziom i jakość wody. Roślina musi być cały czas zanurzona w wodzie. Woda nie może też „zakwinąć” w naszym słoiku. Warto dodać do wody, w której ukorzeniamy nasze sadzonki tabletkę węgla aktywnego. Pozwoli to uniknąć bakterii beztlenowych, które są zagrożeniem dla naszych sadzonek.

Gdy korzenie naszych sadzonek mają już kilka centymetrów możesz przenieść je do docelowego podłoża. Po umieszczeniu sadzonek w świeżym podłożu, delikatnie je podlej i postaw w jasnym stanowisku.

Shopping Cart
Scroll to Top