Poradnik jak dać o Syngonium Arrow?

Syngonium Arrow, zwane w Polsce Zroślichą, jest łatwą w pielęgnacji rośliną doniczkową. Jest idealną propozycją dla początkującego fan roślin doniczkowych, który szuka rośliny o ciekawym kształcie i kolorach. Zapraszamy do lektury naszego poradnika, w którym dowiecie się jak dbać o Syngonium Arrow? Jeśli szukasz obszernych poradników dla innych roślin zajrzyj do naszych artykułów.

Podlewanie Syngonium Arrow

Syngonium Arrow dobrze radzi sobie z okresowym przesuszeniem, ale preferuje regularne podlewanie niewielką ilością wody. Zroślicha wybaczy Ci, jeśli przegapisz nawet kilkakrotnie jej podlewanie, ale żeby roślina rosła zdrowo i szybko musisz pamiętać, że od czasu do czasu będzie potrzebowała wody.

Wiosną i latem, gdy roślina aktywnie rośnie, podlewaj Zroślichę wtedy, gdy wierzchnia warstwa gleby jest sucha. Jeśli włożysz palec w podłożę i poczujesz, że jest sucho, nadszedł czas na podlewanie. Zazwyczaj podlewanie będzie odbywać się raz w tygodniu.

Podczas zimnych zimowych miesięcy Syngonium przechodzi w stan spoczynku, co oznacza, że nie należy podlewać go tak często. Nie wolno jednak pozwolić, aby gleba całkowicie wyschła – należy podlewać roślinę niewielką ilością wody mniej więcej co dwa tygodnie.

PODOBNE ARTYKUŁY:  Lampy designerskie – modne style do nowoczesnego wnętrza 

Czy Syngonium Arrow wymaga dużej wilgotności powietrza?

Zroślicha pochodzi z wilgotnych regionów Ameryki Południowej i Środkowej, uprawiana w pomieszczeniach wymaga dość wysokiego poziomu wilgotności powietrza do prawidłowego wzrostu. Uprawiając Syngonium Arrow należy zadbać o nawilżacz powietrza bądź duży pojemnik z wodą w bliskiej okolicy rośliny. Nie umieszczaj Syngonium w pomieszczeniach, w którym powietrze jest szczególnie suche – w pobliżu grzejników lub otworów wentylacyjnych, roślina słabo znosi takie warunki.

syngonium plantip

Jakie podłoże dla Syngonium Arrow?

Syngonium Arrow rośnie najlepiej i bez większych problemów na kwaśnej glebie bogatej w organiczne składniki odżywcze, ważne by podłoże było dobrze przepuszczalne – roślina nie może stać w wodzie.

Czy Zroślicha wymaga nawożenia?

Syngonium Arrow możesz nawozić raz na kilka miesięcy nawozem do roślin zielonych. Nie ma potrzeby nawożenia jesienią i zimą, ponieważ roślina jest w stanie spoczynku i przestaje rosnąć.

Nasłonecznienie stanowiska dla Syngonium Arrow

Syngonium Arrow jest bardzo tolerancyjna, jeśli idzie o nasłonecznienie stanowiska. Rośliny dobrze radzą sobie w jasnych i średnio słabych warunkach oświetleniowych, chociaż najlepiej rosną, gdy znajdują się w pomieszczeniach o jasnym świetle.

Co stanie się ze Zroślichą, gdy dostanie zbyt mało światła?

Uprawa Syngonium Arrow w pomieszczeniu o bardzo słabym oświetleniu ma negatywny wpływ na wzrost. Rośliny mają tendencję do chorób, liście tracą swój kolor i stają się jaśniejsze, a cała roślina jest bardziej wiotka. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, przenieś roślinę w jaśniejsze stanowisko.

Slide 1

Często wyjeżdżasz? Planujesz długie wakacje? Zapominasz o podlewaniu? Ten produkt jest dla Ciebie! Koniec z problemami z nawadnianiem roślin!

Jak często należy przesadzać Zroślichę?

W przypadku uprawy domowej Syngonium rośnie na tyle wolno, że nie należy martwić się przesadzaniem rośliny częściej niż co drugi rok.

W jaki sposób uprawiać Syngonium Arrow?

Czy Zroślicha wymaga przycinania?

Roślinę warto przycinać wiosną i latem, zabieg ten wzmocni ją i zachęci ją do szybszego wzrostu. Uzyskane w trakcie przycinania sadzonki można wykorzystać do ukorzenienia nowych roślin bądź zagęszczenia rośliny matki. Przycinanie należy wykonywać za pomocą zdezynfekowanego sekatora, tak by uchronić roślinę przed chorobami i grzybami.

syngonium arrow plantip

Porady w uprawie Syngonium Arrow

Jak sprawić, by moja Zroślicha była bardziej krzaczasta?

Jeśli chcesz, aby Syngonium Arrow było bardziej krzaczaste musisz je przyciąć do oczekiwanych rozmiarów i wykorzystać sadzonki do ponownego nasadzenia i zagęszczenia doniczki z rośliną matką. Roślina będzie rosła bardziej krzaczasta, gdy będzie miała więcej światła.

Dlaczego moje Syngonium Arrow więdnie?

Najczęstszym problemem powodującym więdnięcie Syngonium Arrow jest zbytnie przesuszenie lub przelanie. W przypadku tej rośliny trzeba zachować zdrowy balans, choć jak już wspominaliśmy wybaczy wiele błędów. Warto również zajrzeć do naszego artykułu na temat problemów z więdnięciem kwiatów. 

Dlaczego liście Syngonium Arrow żółkną?

Jeśli liście Syngonium Arrow zaczną żółknąć, najbardziej prawdopodobną przyczyną jest brak wystarczającej ilości wody. Innym powodem żółknięcia liści może być przelanie. Jeśli nawadnianie nie stanowi problemu, roślina może cierpieć na niedobór nawozów.

Co powoduje, że końcówki liści Syngonium Arrow stają się brązowe?

Głównym powodem brązowienia końcówek liści Syngonium Arrow, jest zbyt suche powietrze. Przenieś roślinę w miejsce z większą wilgotnością powietrza.

Czy Syngonium Arrow jest trujące dla zwierząt domowych i ludzi?

Wszystkie części Syngonium Arrow są po połknięciu trujące dla ludzi i zwierząt domowych. Złamane łodygi wydzielają mleczny sok, który może być drażniący dla skóry. Po połknięciu Zroślicha powoduje silny ból w jamie ustnej, podrażnienie i obrzęk języka, gardła i jamy ustnej, trudności w połykaniu lub wymioty. Należy zachować ostrożność, uprawiając Syngonium Arrow należy postawić je w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt domowych. Jeżeli szukasz roślin, które są bezpieczne dla zwierząt zajrzyj do tego artykułu!

PODOBNE ARTYKUŁY:  Kwiaty i rośliny kolorowanki dla dzieci – bezpłatny ebook

Czy Syngonium Arrow kwitnie?

Tylko dojrzałe okazy kwitną, wytwarzając zielonkawo-białe kwiatostany. W uprawach domowych zdarza się to rzadko, ale znamy osobiście takie przypadki.

Na koniec zapraszamy do lektury bloga gotowynawiecej.pl, który zajmuje się tematyką jedzenia, podróży i od pewnego czasu także roślin.

Shopping Cart
Scroll to Top