Jak wynika z ankiety zrealizowanej na naszej facebookowej grupie Rośliny i kwiaty domowe – pomoc i porady Monstera została wybrana ulubioną rośliną Polaków. Widać to nie tylko w deklaracjach, ale także w liczbie pytań o tę roślinę, które do nas trafiają. Monstera jest bardzo łatwa w uprawie i jeżeli zapewnimy jej odpowiednie warunki to naprawdę ładnie rośnie.
Z naszego poradnika “Monstera jak dbać i pielęgnować?” dowiecie się jakie warunki najbardziej lubią te rośliny, kiedy pojawiają się dziury w liściach i o co chodzi z korzeniami powietrznymi?
Co znajdziesz w artykule?
Monstera Deliciosa - monstera dziurawa, co warto wiedzieć?
Monstera należy do rodziny roślin pochodzących z Ameryki Środkowej i Południowej, przedstawicieli tego gatunku można spotkać od Meksyku do Boliwii i Brazylii. Jest niezwykle popularna na całym świecie ze względu na piękne, masywne liście, które nierzadko osiągają wielkość 1 metra. Dziurawe liście monstery sprawiają, że tak wiele osób zwraca uwagę na tę roślinę. Od dziurawych liści pochodzi także jej polska nazwa – monstera dziurawa, roślinę znajdziecie również pod nazwą Monstera Deliciosa.
Roślina w środowisku naturalnym dochodzi nawet do 10 metrów wielkości. W naszych domach rośnie zdecydowanie mniejsza, jednak wciąż potrafi osiągnąć naprawdę duże rozmiary.
Monstera: jak dbać i pielęgnować?
Monstera jak podlewać?
Monstera powinna być podlewana regularnie, ale umiarkowanie. Nadmiar wody może jej zaszkodzić, dlatego zanim kolejny raz podlejesz Monsterę sprawdź, czy ziemia jest zupełnie sucha. Podczas podlewania monstery warto posłużyć się higrometrem żeby sprawdzić czy czy monstera nie ma zbyt wiglotno?
Monstera jakie podłoże?
Wybór podłoża do monstery to bardzo ważna kwestia. Roślina po zakupie powinna zostać szybko przesadzona z podłoża produkcyjnego. Monstera najlepiej odnajdzie się w łatwo przepuszczalnym podłożu. Dla moich monster wykorzystuję mieszankę ziemi do kaktusów, storczyków, włókna kokosowego i perlitu – monstera rośnie mi świetnie. Takie podłoże nie trzyma zbyt długo wody więc roślina nie jest narażona na przelanie, którego bardzo nie lubi.
Produkty do roślin dostępne na plantip.pl
Monstera jakie stanowisko?
Monstera nie lubi silnego nasłonecznienia. Postaw donicę z rośliną w jasnym, ale nie w bezpośrednim nasłonecznieniu miejscu. Idealnym miejscem może być parapet okna wschodniego. Możesz również ustawić ją w głębi bardzo słonecznego pomieszczenia.
Jaka wilgotność powietrza jest najlepsza dla Monstery?
Monstera wymaga wilgotnego powietrza (najlepiej powyżej 50%). Jeśli nie masz nawilżacza powietrza, dobrze sprawdzą się również podstawki z keramzytem i wodą ustawione w pobliżu rośliny (woda będzie parować, a roślina ucieszy się z nawilżonego powietrza). Świetnie sprawdza się również suszenie prania w pobliżu zgrupowanych roślin.
Jak nawozić Monstery?
Jeśli chcesz, aby rosła szybko, pamiętaj o nawożeniu w okresie wiosenno-letnim nawozem do roślin zielonych. Dobierając dawkowanie postępuj według zaleceń producenta nawozu.
Podpieranie monstery
Monstera to roślina pnąca. W naturze wspina się po innych drzewach, oplatając je oraz wbijając się w nie za pomocą korzeni powietrznych. Dzięki wsparciu na innych drzewach Monstera jest w stanie wytwarzać coraz większe i bardziej dziurawe liście. W uprawie domowej również z czasem Monstera zacznie wytwarzać cięższe liście. Zatem warto przytwierdzić ją do podpórki w postaci drabinki bądź palika kokosowego.
Czy Monstera jest bezpieczna dla zwierząt?
Monstera może być niebezpieczna dla psów i kotów. Sok monstery jest bardzo trujący. W przypadku podgryzania rośliny przez kota lub psa może doprowadzić do wymiotów oraz obrzęku jamy ustnej i gardła, w niektórych przypadkach nawet do śmierci zwierzęcia. Jeżeli twój pies lub kot zjadł podgryzał monsterę należy wybrać się do weterynarza.
Monstera, powinna stać w miejscu gdzie nasz pupil nie będzie miał do niej dostępu. Jeżeli monstera musi stać na ziemi warto zabezpieczyć ją siatką, która zapobiegnie podgryzaniu. Oprócz zabezpieczeń należy od małego uczyć psa lub kota, że nie należy podgryzać roślin.
Czy mogę przyciąć korzenie powietrzne?
Monstera z łodygi wypuszcza specyficzne wąsy, które szybko rozrastają się poza doniczkę. Często spotykamy się z pytaniem co z nimi zrobić i czy można je skrócić? Te wąsy to korzenie powietrzne i są właściwe dla rodziny epifitów. Nie wolno przycinać korzeni powietrznych monstery, może to spowodować uszkodzenie rośliny. Jeżeli przeszkadzają Ci korzenie powietrzne Twojej monstery warto zapleść je w donicy.
W naturze Monstera wykorzystuje korzenie powietrzne do wspierania się na innych drzewach. Jeżeli korzeń powietrzny trafi do ziemi lub wody to zamieni się w korzeń właściwy, z którego wyrośnie nowy pęd. To jeden z popularnych sposobów rozmnażania monster.
Czemu monstera nie ma dziur?
Często zadajecie na pytanie czemu Wasza monstera nie ma dziur? Na to pytanie jest kilka możliwych odpowiedzi. Pierwszym i najczęstszym powodem braku dziur w liściach monstery jest to, że roślina jest zbyt młoda, dziury pojawiają się u wyrośniętych okazów. Warto więc czekać na upragnioną pierwszą dziurę i bacznie obserwować powstawanie nowych liści.
Kolejnym częstym powodem braku dziur jest złe stanowisko, roślina ma zbyt mało światła i wytwarza liście, które pozwolą jej chwytać tak dużo promieni słonecznych jak tylko się da. Rozwiązaniem jest przeniesienie monstery w jaśniejsze miejsce, pamiętaj jednak by nie wystawiać jej na pełne słońce.
Kolejnym możliwym powodem braku dziur może być fakt, że posiadasz inny rodzaj monstery niż monstera dziurawa. Często w handlu występują pomyłki pomiędzy monsterą deliciosa a monsterą borsigiana, które w przypadku młodych roślin są trudne do rozróżnienia. Możliwe, że twoja roślina to monstera borsigiana, która nie wytwarza dziur w liściach.
Czemu monstera płacze?
Od czasu do czasu na liściach monstery pojawiają się krople wody. To zjawisko nie ma nic wspólnego z nastrojem rośliny. Fachowo zjawisko to nazywa się gutacją i oznacza, że roślina pozbywa się nadmiaru wody i soli mineralnych. Jeżeli zobaczyć, że twoja monstera płacze sprawdź czy nie podlałaś jej zbyt obficie.
Czemu liście monstery żółkną?
Najczęstszym powodem żółknięcia liści u monstery jest przelanie. Należy szczególnie uważać by nie przesadzić ze zbyt obfitym lub zbyt częstym podlewaniem monstery. Kolejnym powodem żółknięcia liści jest złe stanowisko. Roślina nie lubi być wystawiona na pełne słońce ponieważ ma skłonności do poparzeń liści.
Monstera miewa także problemy z atakiem szkodników i grzybów. Jeżeli twoja roślina przez długi czas miała się dobrze i nagle zaczęła chorować to może to wynikać z ataku nieproszonych gości.
Szukając powodu złego stanu rośliny warto zapoznać się z naszym artykułem dlaczego moja roślina więdnie?