Oplątwa – roślina, która nie potrzebuje ziemi ani doniczki

Matka Natura często nas zaskakuje. Czasem zaserwuje nam roślinę o niezwykłym kształcie, czasem zaś pokaże kwiat niespotykanych kolorach. Do takich zaskoczeń należała też bohaterka dzisiejszego tekstu – Oplątwa. Roślina była dla nas wielkim zaskoczeniem, ponieważ nie potrzebuje ani ziemi, ani doniczki.

Oplątwa – roślina, która rośnie bez ziemi

Oplątwa to niezwykła roślina, która na co dzień rośnie na gałęziach drzew w dżunglach Ameryki Południowej. Oplątwy należą do epifitów, czyli roślin rosnących na innych roślinach, ale zwykle nie prowadzących pasożytniczego trybu życia. Roślina nie ma więc dostępu ziemi, nie wykształciła też klasycznego systemu korzeniowego. Wszystkie niezbędne składniki pokarmowe oraz wodę oplątwa pobiera z powietrza, dlatego często określana jest jako „air plant” (roślina powietrzna).

Do pielęgnacji Oplątwy nie potrzeba ziemi ani doniczki – wystarczy ozdobna podstawka lub zawieszenie jej na żyłce. Pamiętajcie, że w przypadku uprawy tej rośliny ogranicza Was tylko Wasza wyobraźnia. Widzieliśmy już całe kompozycje przypominające obraz, które zostały stworzone z wykorzystaniem tej rośliny. Niezwykły wygląd tej rośliny sprawia, że świetnie nadaje się do nowoczesnych wnętrz.

oplątwa oplątwy

Jak uprawiać Oplątwy?

Uprawa oplątwy w domu jest bardzo prosta! Żeby zachować naszą roślinę w dobrej kondycji należy co 1-2 tygodnie zanurzyć ją w przefiltrowanej wodzie o temperaturze pokojowej. Do wody należy dodać kilka kropli nawozu by zapewnić roślinie dużo składników odżywczych. Po takiej kąpieli ważne jest, aby oplątwę osuszyć na ręczniku papierowym, ponieważ nadmiar wody może spowodować jej zgniliznę. Trzeba jednak pamiętać, że oplątwa potrzebuje także odpowiedniej ilości wilgotności powietrza w swoich otoczeniu – jeżeli poziom wilgoci będzie zbyt niski może to spowodować jej przesuszenie i więdnięcie. Jeżeli masz problemy z utrzymaniem naprawdę wysokiej wilgotności dla Twoich roślin rozważ temat szaf dla roślin – pomogą w uprawie nie tylko epifitów.

PODOBNE ARTYKUŁY:  Przelewanie, największy zabójca roślin
Shopping Cart
Scroll to Top