Jakie rośliny nadają się do ciemnych pomieszczeń?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań na naszej grupie jest pytanie: Jakie rośliny nadają się do ciemnych pomieszczeń? Postaramy się dziś odpowiedzieć na to pytanie i zaproponować Wam kilka roślin, które świetnie sobie poradzą w taki trudnych warunkach. Z naszego artykułu dowiesz się ponadto:

  • Dlaczego rośliny nie mogą obejść się bez słońca?
  • Jakie rośliny pasują do ciemnej łazienki?
  • Jak opiekować się roślinami żyjącymi w cieniu?

Czy rośliny mogą żyć bez słońca?

Dzięki światłu w roślinach dochodzi do procesu fotosyntezy, którego prawidłowy przebieg ma wpływ na ich wygląd. Jeśli oświetlenie jest niedostateczne, dochodzi do zatrzymania lub spowolnienia procesu, który odpowiada za wytwarzanie substancji odżywczych roślin. W takim przypadku, z reguły kwiaty po prostu przestają rosnąć a w skrajnej sytuacji po prostu umierają. Roślina długotrwale utrzymywana w cieniu karłowacieje i staje się bardziej podatna na szkodniki.

sun plantip Jakie rośliny nadają się do ciemnych pomieszczeń?

Jakie rośliny pasują do ciemnej łazienki?

Na naszej grupie regularnie pojawia się pytanie jakie rośliny pasują do łazienki bez okien. Niestety nie ma roślin, które na dłuższą metę wytrzymają takie warunki. Rośliny do prawidłowego funkcjonowania potrzebują światła więc w ciemnej łazience muszą być dodatkowo naświetlane. Jeśli jednak chcecie mieć rośliny w ciemnej łazience to są na to dwa rozwiązania.

Pierwszym rozwiązaniem jest wybrać sztuczne odpowiedniki kwiatów. To rozwiązanie wygodne i estetyczne, coraz częściej pojawiają się produkty imitujące prawdziwe rośliny. W tym wypadku nie ucierpi żadna roślina.

Kolejnym pomysłem jest wykorzystać, którąś z pancernych roślin, które proponujemy poniżej. Należy jednak pamiętać, że roślina powinna być doświetlana lub regularnie przenoszona w słoneczne miejsce. To rozwiązanie jest uciążliwe i wcale nie gwarantuje, że roślina nie odniesie żadnych szkód.

PODOBNE ARTYKUŁY:  Co to za roślina? Quiz dla fanów roślin
łazienka plantip

Lista roślin do ciemnych pomieszczeń

Czas odpowiedzieć na pytanie: jakie rośliny nadają się do ciemnych pomieszczeń? Po pierwsze rośliny pancerne, takie które wytrzymują naprawdę trudne warunki. Na szczęście jest kilka takich gatunków i są na tyle proste w uprawie, że poradzi sobie z nimi nawet amator.

Slide 1

Często wyjeżdżasz? Planujesz długie wakacje? Zapominasz o podlewaniu? Ten produkt jest dla Ciebie! Koniec z problemami z nawadnianiem roślin!

Sansewieria

Sansewieria przez dłuższy czas poradzi sobie w ciemniejszym pomieszczeniu. Roślina jest naprawdę wytrzymała, trzeba jednak pamiętać, że nie lubi nadmiernej wilgoci więc umieszczenie jej w łazience nie jest dobrym pomysłem. Sprawdź nasz poradnik jak dbać o Sansewierie?

sansevieria plantip

Zamiokulkas

Zamiokulkas to twardy zawodnik może sobie poradzić w cieniu nawet przez dłuższy czas. Trzeba jednak pamiętać, żeby go nie przelać, bo przebywając w cieniu potrzebuje zdecydowanie mniej wody.

Jakie rośliny nadają się do ciemnych pomieszczeń

Epipremnum aureum

Epipremnum aureum zwane również złocistym to piękna zielona roślina, która upiększy każde pomieszczenie. Co ważne świetnie radzi sobie w cieniu i może pięknie rosnąć nawet oddalona od okna.

Epipremnum aureum plantip

Jak opiekować się roślinami żyjącymi w cieniu?

Po pierwsze należy pamiętać, że potrzebują światła – w ramach możliwości należy rotować swoimi okazami. Po drugie należy pamiętać, że rośliny żyjące w cieniu nie potrzebują tak dużo wody jak te rosnące w pełnym słońcu. Lepiej je okresowo przesuszyć niż przelać. Na koniec rośliny przebywające długo w cieniu są słabsze i bardziej podatne na szkodniki, należy regularnie sprawdzać ich kondycje. Jeśli szukasz poradników opieki i pielęgnacji roślin odwiedź nasz dział artykuły na plantip!

Zachęcamy do odwiedzenia gotowynawiecej.

Shopping Cart
Scroll to Top