Zamiokulkas jest jedną z najlepszych roślin dla początkujących fanów roślin. Zamiokulkasy są niezwykle odporne, mogą przez całe miesiące wytrzymywać naprawdę złe warunki. Nie bez kozery nazywane są więc żelaznymi roślinami. Zapraszamy do lektury naszego poradnika opieki i pielęgnacji jednej z najbardziej odpornych roślin doniczkowych! Dowiedz się jak dbać o Twojego Zamiokulkasa!
Co znajdziesz w artykule?
Gdzie można spotkać Zamiokulkasy w naturze?
Zamiokulkasy pochodzą z Afryki Wschodniej, spotkać je można od RPA aż po Kenię. Ze względu na swój wygląd oraz zdolności przetrwania nawet w skrajnych warunkach są popularną rośliną w domach i biurach na całym świecie. Widać to także w handlu ponieważ różne odmiany zamiokulkasów są łatwo dostępne w sklepach z roślinami, supermarketach oraz na targach roślin. Również na wirtualnym targu plantip możecie często spotkać ofertę okazów zamiokulkasa!
Zamiokulkas jest wiecznie zieloną rośliną o grubych, mięsistych i błyszczących liściach. Ich owalne listki rosną naprzeciwlegle na pionowych, rozgałęzionych łodygach. W sezonie wegetacyjnym wypuszczają jednocześnie od 2 do 3 nowych łodyg. Rozmnażają się poprzez podziemne, bulwiaste kłącza, które przypominają trochę ziemniaki.
Najlepsza roślina dla początkujących – prawie nie wymaga opieki!
Zamiokulkas jest rośliną, która rośnie bardzo powoli, w warunkach domowych dorasta do 1 metra. W środowisku naturalnym osiąga większe rozmiary. Jednak, żeby dorosnąć do takich rozmiarów potrzebuje kilka lat. Ze względu na wolny przyrost roślina powinna być przesadzana bardzo rzadko, raz na kilkanaście miesięcy. Jeżeli więc kupimy nową roślinę, umieścimy ją w odpowiednim podłożu i raz na jakiś czas podlejemy to nie wymaga już w zasadzie naszej opieki.
Zamiokulkas – jak dbać?
Omówmy teraz kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji Zamiokulkasa, które sprawią, że roślina będzie cieszyć Twoje oko dobrą formą. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej: są szanse, że możesz kupić okaz, przesadzić do odpowiedniego podłoża, podlewać od czasu do czasu… a potem o niej zapomnieć! Roślina będzie miała się dobrze.
Często wyjeżdżasz? Planujesz długie wakacje? Zapominasz o podlewaniu? Ten produkt jest dla Ciebie! Koniec z problemami z nawadnianiem roślin!
Odpowiednie nasłonecznienie
Zamiokulkas najlepiej rosną, gdy stoją w stanowisku z rozproszonym światłem lub półcienistym. Unikaj bezpośredniego światła słonecznego, ponieważ bardzo łatwo przypala miękkie, woskowate liście.
Podlewanie i wilgotność powietrza
Podlewanie zależy w dużej mierze od nasłonecznienia stanowiska, w którym rośnie. Jeśli trzymasz roślinę na dobrze nasłonecznionym stanowisku, podlewaj ją większą ilością wody (ale dalej mniej niż inne rośliny!). Jeśli znajduje się w zacienionym lub półcienistym, podlewaj mniej. Roślina lubi być przesuszana, podlewaj ja rzadko i mniejszą ilością wody niż ma to miejsce w przypadku innych roślin z Twojej kolekcji. Przed ponownym podlaniem odczekaj aż podłoże wyschnie do głębokości kilu centymetrów.
Podlewanie rośliny powinno odbywać się rano i może być wykonane dowolną metodą, pamiętaj jedynie, żeby podlewać ją oszczędnie – zdecydowanie lepiej przesuszyć tą roślinę niż ją przelać. Zbyt obfite podlewanie jest najczęstszą przyczyną problemów z Zamiokulkasami.
Chociaż roślina jest odporna na suszę, to jednak w pierwszym etapie wzrostu potrzebuje regularnego choć oszczędnego podlewania. Bez spełnienia tego warunku roślina nie rozwinie tych pięknych, grubych łodyg i woskowych liści, z których jest znana.
Zamiokulkas radzi sobie ze średnią lub niską wilgotnością powietrza na poziomie około 40%, która występuje w większości naszych domów. Zimą warto ustawić roślinę w pewnej odległości od nawilżacza powietrza, aby pomóc zrównoważyć suchość, jaką może powodować grzejnik. Ponadto, gdy nadejdzie zima, nie podlewaj uśpionego Zamiokulkasa częściej niż raz w miesiącu.
Podłoże dla Zamiokulkasa
Podłoże dla Zamiokulkasa powinno być mocno przepuszczale, ale także bogate w składniki odżywcze. Dobrze przepuszczalne podłoże jest koniecznością, ponieważ grube kłącza rośliny nie tolerują zbyt wilgotnych warunków.
Nawożenie Zamiokulkasa
Nie musisz specjalnie nawozić tej rośliny. Jeśli zdecydujesz się jednak dodać nawóz w celu uzupełnienia składników odżywczych, to zrób to w sezonie wegetacyjnym, gdy roślina jest aktywna i przytasrta: od wiosny do jesieni. Zimą w ogóle nie nawozi się tej rośliny, ponieważ będzie w stanie spoczynku i nie będą korzystały z dodatkowych składników odżywczych.
Przycinanie Zamiokulkasa
Rośliny te rosną bez regularnego przycinania. Jest tak naprawdę tylko jeden powód, dla którego warto przycinać Zamiokulkasa: usuwanie choryc części rośliny lub żółknących liści. Podczas przycinania używaj zdezynfekowanych nożyc i tnij bezpośrednio przy linii gleby, usuwając całą łodygę.
Przesadzanie Zamiokulkasa
Jak już wspominaliśmy to wolno rosnąca roślina i nie potrzebuje częstego przesadzania, to po kilku latach wzrostu robi się nieco ciasno w doniczce.
Jak przesadzić Zamiokulkasa? Znajdź doniczkę, która jest o kilka centymetrów szersza niż obecna. Załóż rękawiczki, aby uniknąć podrażnienia skóry, które może wystąpić przy kontakcie z sokiem rośliny. Odwróć całą doniczkę z rośliną do góry nogami i pozwól, aby cała masa korzeniowa wpadła w twoją dłoń. Dodaj trochę podłoża doniczkowego do nowej doniczki i umieść w niej roślinę. Uzupełnij większą ilością podłoża i dodaj niewielką ilość wody. Gratulujemy, właśnie udało Ci się przesadzić Zamiokulkasa!
Rozmnażanie Zamiokulkasa
Istnieją dwa sposoby rozmnażania rośliny: za pomocą sadzonki z łodyg oraz za pomocą sadzonki z liści. Aby rozmnażać się przez cięcie łodygi, znajdź zdrową łodygę i przytnij ją u podstawy czystym sekatorem. Następnie umieść sadzonki Zamiokulkasa w szklance z wodą na 3 do 4 tygodni, wymieniając wodę co kilka dni. Trzymaj szklankę w miejscu o jasnym, ale niebezpośrednim świetle. Kiedy korzenie będą miały kilka centymetrów, przesadź je do ziemi doniczkowej.
Aby rozmnożyć Zamiokulkasa przez cięcie liści, urwij kilka owalnych liści z rośliny z przyczepionym kawałkiem łodygi – to bardzo ważne, aby zachować fragment łodygi. Następnie umieść je w podłożu doniczkowym na głębokość 1 centymetra. Spryskaj podłoże wodą i pozostaw do wyschnięcia. Podlewaj ponownie raz na kilka tygodni. Po 3-4 miesiącach sprawdź korzenie czy aby na pewno wszystko gra. Następnie sadzonki z nowo powstałymi kłączami przesadzamy do większych pojemników.
Czy Zamiokulkasy kwitną?
W warunkach domowych zdarza się to bardzo rzadko, ale zamiokulkasy kwitną. Kwiat to jeden kremowy kwiatostan, który wyglądem przypomina kolbę kukurydzy. Kolba zawiera mnóstwo drobnych kwiatów i nie osiąga więcej niż 10 centymetrów długości. W naszej domowej uprawie nigdy niestety nie udało się doprowadzić do zakwitnięcia naszych roślin z tego gatunku.
Czy zamiokulkas jest trujący dla zwierząt i dzieci?
Liście i łodygi Zamiokulkasa wydzielają sok, który może powodować podrażnienia. Osoby o wrażliwej skórze powinny nosić rękawiczki podczas pielęgnacji rośliny. W przypadku połknięcia fragmentu rośliny może być trująca. Jeżeli posiadasz małe dzieci lub ciekawskie zwierzęta, które lubią podgryzać kwiaty, rozważ uprawę innej rośliny doniczkowej.
Dlaczego mój Zamiokulkas nie rośnie
Jeśli zastanawiasz się, dlaczego Twoja roślina w ogóle nie rośnie i nie wypuszcza nowych liści, zastanów się jaki ma dostęp do światła? W warunkach słabego oświetlenia Twoje rośliny przeżyją, ale mogą przestać się rozwijać. Aby stymulować wzrost ustaw roślinę w jasnym miejscu, ale bez bezpośredniej ekspozycji na słońce.
Dlaczego mój Zamiokulkas żółknie?
Ekspozycja na bezpośrednie światło słoneczne może być powodem poparzeń rośliny oraz żółknięcia liści. Żółte liście są również oznaką zbyt obfitego podlewana – roślina powinna być podlewana rzadziej i oszczędniej niż inne rośliny doniczkowe z naszych domów. Jeśli kłącza zostaną zalane zbyt obficie wodą i składnikami odżywczymi z nawozów, mogą pojawić się warunki sprzyjające stresowi i chorobom tych roślin.
Roślinna społeczność
Zapraszamy do naszej roślinnej społeczności skupionej na grupie na facebooku oraz do naszego klubu dla fanów roślin. Chcesz mieć dostęp do poradników, testów produktów oraz konkursów tylko dla klubowiczów? Koniecznie się zapisz do naszego klubu!