Filodendron – jak przesadzić

Przesadzanie filodendrona to ważny element pielęgnacji tej rośliny. Jest to proces, który pozwala na odświeżenie podłoża i zapewnienie odpowiednich warunków dla rozwoju korzeni. W tym artykule przedstawimy krok po kroku, jak przesadzić filodendron.

Wybierz doniczkę dla Filodendrona

Pierwszym krokiem, aby przesadzić filodendrona jest wybór odpowiedniej doniczki. Doniczka powinna być nieco większa od poprzedniej (1-2 cm szersza), aby roślina mogła swobodnie rosnąć. Nie warto wybierać zbyt dużej doniczki, ponieważ filodendron dobrze rośnie, gdy korzenie mają dosyć ciasno. Ważne jest również, aby doniczka posiadała otwory drenażowe, które umożliwią odpływ nadmiaru wody.

Dobierz podłoże dla filodendrona

Następnie należy przygotować podłoże. Aby filodendron mógł rosnąć najlepiej, potrzebuje gleby, która jest dobrze przepuszczalna i zawiera dużo składników odżywczych. W plantip.pl sugerujemy mieszankę ziemi do kaktusów, perlitu i kory, która jest dostępna w naszym Pakiecie Roślinnym.

Usuń roślinę z poprzedniej doniczki

Przed przesadzeniem filodendronu, należy delikatnie usunąć roślinę z poprzedniej doniczki. Aby ułatwić to zadanie, rośliny nie należy podlewać, aby ziemia była sucha, dzięki temu łatwiej będzie odchodziła od korzeni. Następnie trzeba ścisnąć doniczkę, aby spulchnić w niej ziemi, potem delikatnie pociągnąć za łodygę. Jeśli korzenie są mocno sklejone, należy delikatnie je rozluźnić.

filodendron

Umieść roślinę w nowej doniczce i dodaj podłoże

Kolejnym krokiem jest umieszczenie rośliny w nowej doniczce i dodanie podłoża. Na dnie doniczki można umieścić warstwę drenażową, na przykład keramzyt lub kamienie, nie jest to jednak konieczne, następnie należy dodać trochę podłoża. Filodendron należy umieścić w doniczce i delikatnie przycisnąć podłoże wokół korzeni. Należy pamiętać, aby korzenie były na odpowiedniej głębokości. Roślinę należy ustabilizować i sukcesywnie obłożyć ziemią z każdej strony, staranne, ale delikatnie ją ugniatając.

PODOBNE ARTYKUŁY:  Krotony – jak o nie dbać?

Podlej filodendrona po przesadzeniu

Gdy roślina jest w doniczce, ostatnim krokiem jest podlanie rośliny. Rekomendujemy zrobić to najlepiej następnego dnia po przesadzeniu, aby dać roślinie trochę odetchnąć. Do podlania filodendrona po przesadzeniu należy użyć umiarkowanej ilości wody, aby nie zalać rośliny. Ważne jest, aby woda wypłynęła przez otwory drenażowe. Po przesadzeniu filodendrona, należy umieścić roślinę w miejscu, gdzie będzie miała odpowiednio dobrane warunki.

Podsumowując, przesadzanie filodendrona to ważna czynność, która powinna być przeprowadzana co 2-3 lata, aby zapewnić roślinie odpowiednie warunki wzrostu. Warto pamiętać, że filodendron najlepiej rośnie w glebie o dobrej przepuszczalności i z dużą ilością składników odżywczych, dlatego warto stosować odpowiednie podłoża oraz regularnie nawozić roślinę. Przesadzanie filodendrona może wydawać się skomplikowane, jednak zastosowanie prostych zasad oraz instrukcji zawartych w artykule, pozwoli na przeprowadzenie tego procesu w sposób łatwy i skuteczny. Dzięki temu, nasza roślina będzie mogła cieszyć się zdrowiem i pięknym wyglądem przez wiele lat.

Shopping Cart
Scroll to Top