Krotony – jak o nie dbać?

Krotony to duże, kolorowe rośliny, które skradną serce wszystkich miłośników roślin domowych. Hodowane w odpowiednich warunkach mogą osiągnąć imponujących rozmiarów, wielkości bardziej drzewa niż gęstego krzewu. Krotony nie lubią przenoszenia i często zdarza się, że roślina zrzuca liście po podróży z jednego do drugiego miejsca. Nie należy jednak panikować! Jeśli zapewnisz krotonowi odpowiednią opiekę, liście odrosną w ciągu kilku tygodni, a roślina będzie się znowu dobrze rozwijać.


Krotony – jakie stanowisko?


Zapewnij tej roślinie możliwie najjaśniejsze miejsce w domu! Idealne będzie miejsce z dużą ilością rozproszonego światła, zniosą nawet bezpośrednie słońce. Krotony nie lubią zbyt małej ilość światła, ponieważ powoduje to słaby rozwój, liście mogą być mniejsze, mniej wybarwione, pędy stają się wiotkie i rachityczne.

Krotony poradnik jak dbać?


Krotony – jak podlewać?

Kroton nie znosi nadmiernego podlewania i szybko da Ci o tym, zrzucając liście. Pozwól glebie częściowo wyschnąć przed ponownym podlaniem. Lepiej jest podlać krotony mniejszą ilością wody, ale częściej niż je przelać. Nie można jednak popadać w skrajności, jeśli przerwa między podlewaniami będzie zbyt długa, roślina uschnie i będzie częściej chorować lub łapać szkodniki. Jeśli chcesz być pewna, że roślina już potrzebuje podlania, możesz wykorzystać miernik wilgotności, my zazwyczaj krotona podlewamy, gdy miernik wskazuje 2-3.


Krotony – jakie warunki zapewnić?

Krotony są nieco wrażliwe na zimno i nie powinno się ich stawiać w przeciągu. Staraj się trzymać je z dala od przewiewnych okien, drzwi i zimnych pomieszczeń. Szczególnie w zimie uważaj, aby roślina nie dotykała liśćmi zimnych okien, gdyż mogą jej wtedy zmarnieć liście.

PODOBNE ARTYKUŁY:  Filodendron – jak przesadzić


Krotony – jakiej wilgotności powietrza potrzebują?


Podobnie jak w przypadku większości roślin tropikalnych, Krotony uwielbiają wilgotne powietrze – im wilgotniej, tym lepiej. Celem powinno być utrzymanie wilgotności na poziomie 60% przez cały rok. W takich warunkach rośliną mniej chętnie będą interesowały się szkodniki, takie jak przędziorki czy wciornastki. Aby zapewnić roślinie odpowiednie warunki, możesz umieścić jej doniczkę w osłonce wypełnionej keramzytem i wodą lub użyć nawilżacza powietrza.

krotony podlewanie

Krotony a zwierzęta domowe

Krotony są trujące dla kotów czy psów. W przypadku spożycia należy skontaktować się z lekarzem. Jeżeli w domu znajdują się małe dzieci bądź zwierzęta należy zachować szczególną ostrożność uprawiając tę roślinę. Dobrym rozwiązaniem jest postawienie doniczki z krotonem w niedostępnym miejscu. Możesz na przykład powiesić Krotona w makramie pod sufitem, w odpowiednio nasłonecznionym miejscu. Sprawdź naszą ofertę makram z naturalnych włókien.

Shopping Cart
Scroll to Top