Jeśli miałby powstać ranking najczęstszych przyczyn zgonu naszych roślin doniczkowych to przelewanie byłoby w ścisłym topie. Biorąc pod uwagę wiadomości od naszych użytkowników, biłoby się o palmę z pierwszeństwa z atakiem szkodników. Jeśli chcesz poznać inne powody więdnięcia roślin zapraszamy do naszej listy.
Co znajdziesz w artykule?
Przelewanie, największy błąd początkujących
Jednym błędów, jakie najczęściej popełniamy w opiece nad roślinami doniczkowymi jest niewłaściwe podlewanie. Zwykle staramy się podlewać nasze kwiaty jak najczęściej, ponieważ wydaje nam się, że roślinom bardziej zaszkodzi susza niż nadmiar wody. Nic bardziej mylnego! W naturze rośliny otrzymują mnie wody niż nam się wydaje. Matka Natura jest mniej troskliwym opiekunem niż większość z Nas.
Rośliny w naszych domach żyją w przestrzeni ograniczonej do wielkości doniczki. Jeżeli będziemy przelewać nasze rośliny to zmienimy podłożę w błoto, co może prowadzić do chorób grzybowych lub w najgorszym razie gnicia korzeni i w rezultacie śmierci rośliny.
Jak podlewać rośliny?
Jak właściwie podejść do tematu podlewania? Warto zacząć od edukacji! Każda z roślin ma swoje własne preferencje co do warunków oświetlenia, rodzaju podłoża i oczywiście podlewania. Czego innego będzie wymagał Zamiokulkas a czego innego będzie wymagał Papirus. Rozpoczynając uprawę nowego okazu należy znaleźć o nim jak najwięcej informacji. W tym temacie możesz skorzystać z naszych roślinnych poradników.
Przed podlaniem rośliny należy sprawdzić stan podłoża. Można wykorzystać do tego celu metodę palca – grzebiąc w podłożu można sprawdzić czy „jest już sucho”. My rekomendujemy jednak zaopatrzyć się w higrometr, który podpowie Wam, kiedy roślina wymaga wody. To pewniejsze rozwiązania dla mniej doświadczonych fanów roślin.
Generalnie zasada jest taka, że podlewamy rośliny wtedy, gdy podłoże przeschnie. W przypadku naszych roślin podlewanie ma miejsce raz na tydzień. Warto jednak zwrócić uwagę, że rośliny na bardziej słonecznych stanowiskach potrzebują więcej wody niż te stojące w półcieniu. To samo tyczy się pór roku – rośliny w zimie potrzebują mniej wody niż latem.
Często radzi się by nie podlewać roślin wodą prosto z kranu. Warto podlewać wodą pozostawioną przez przynajmniej kilka godzin lub przegotowaną. Dzięki czemu związki chloru zawarte w naszej kranówce ulotnią się. Dodatkowo woda, która odstoi kilka godzin, uzyska temperaturę pokojową – pozwoli to uniknąć szoku termicznego, którego rośliny naprawdę nie lubią.