Poradnik jak dbać o Epipremnum Złociste

Epipremnum Złociste jest jedną z najbardziej popularnych roślin domowych na świecie. Nie bez przyczyny! Epipremnum ma naprawdę wszystko, czego można wymagać od uniwersalnej rośliny ozdobnej. Jest łatwa w utrzymaniu i bardzo, ale to naprawdę bardzo, wyrozumiała dla początkujących fanów roślin. Nie jest zbyt wrażliwa na okazjonalne przesuszenie ani incydentalne przelanie. Toleruje oświetlenia od bardzo ciemnego do miejsc z bezpośrednim wystawieniem na promienie słoneczne. Mega szybko rośnie. Można ją przycinać, aby była bardziej krzaczasta lub pozwolić, aby kłącza oplatały całą przestrzeń. Jest to dobry oczyszczacz powietrza. Jest niedroga i prosta do rozmnożenia. Mimo, że preferuje wyższą wilgotność powietrza, da sobie radę w większości pomieszczeń, nawet jeśli teoretycznie jest dla niej zbyt sucho lub dość chłodno. Podsumowując: nie ma lepszej propozycji dla początkujących, a i bardziej zaawansowani odnajdą czar Epipremnum Złocistego.

Epipremnum złociste – jaka ekspozycja na światło?

Epipremnum Złociste pochodzi z wilgotnych lasów Wysp Salomona. Dobrze rozwijają się w ciepłym i dobrze oświetlonym miejscu, ale bez bezpośredniej ekspozycji na światło. Stanowisko w odległości kilku metrów od okna jest najlepsze dla tej rośliny. Odmiany Epipremnum bez wariegacji wytrzymują nawet gorsze warunki oświetleniowe. Generalnie przyjmuje się, że należy zapewnić im co najmniej 4-6 godzin rozproszonego światła dziennie. Posiadasz Epipremnum z wariegacją (roślina z białymi fragmentami), która powoli traci swoje „kolory” i staje się bardziej zielona to znak, że potrzebuje jaśniejszego stanowiska. Innym symptomem zbyt ciemnego stanowiska jest sytuacja, gdy roślina wydaje się być rozciągnięta, z wydłużonymi odcinkami łodygi pomiędzy każdym liściem – roślina nie ma dostępu do wystarczającej ilości światła i „wyciąga się do słońca”.

PODOBNE ARTYKUŁY:  Dlaczego krzesło skrzypi? Odkrywamy tajemnice dźwięku, który potrafi doprowadzić do szału. 
epipremnum złociste jak dbać

Epipremnum złociste podlewanie

Dobrą praktyką w przypadku Epipremnum jest regularne podlewanie niewielką ilością wody. W lecie gleba powinna być wilgotna, ale nie mokra. Do kontroli wilgotności można wykorzystać metodę palca, jednak my rekomendujemy skorzystanie z najprostszego higrometru, taka metoda daje pewniejsze odczyty. Jeśli gleba wydaje się mokra, należy pozwolić jej dłużej przeschnąć. Nadmierne podlewanie może prowadzić do problemów z grzybami lub gniciem korzeni. Spróbuj podlewać Epipremnum raz w tygodniu niewielką ilością wody – lepiej roślinę delikatnie przesuszyć niż przelać. Zimą, gdy roślina nie jest w fazie aktywnego wzrostu, należy zmniejszyć częstotliwość podlewania.

Wilgotność powietrza dla Epipremnum

Epipremnum względem wilgotności nie jest tak wybredne jak inne rośliny, ale doceniają umiarkowaną wilgotność. Jeżeli zauważysz, że twoja roślina ma brązowe, chrupiące krawędzie liści, możesz spróbować podwyższyć poziom wilgotności powietrza wokół niej stawiając ją np. na tacy z kamykami. Możesz rozważyć również zakup małego nawilżacza powietrza. Pozwoli to stworzyć klimat lasu deszczowego za co Epipremnum Złociste i inne wilgociolubne rośliny z Twojej kolekcji na pewno będą wdzięczne.

Nawożenie Epipremnum

Epipremnum powinno być nawożone od czasu do czasu nawozem do roślin zielonych. W przypadku naszych roślin korzystamy z biohumusu i daje to naprawdę świetne efekty.

Czy Epipremnum Złociste jest trujące?

Niestety liście i łodygi Epipremnum Złocistego są trujące. Należy więc ustawić roślinę z dala od dzieci oraz zwierząt domowych. Jeśli szukasz roślin, które sprawdzą się w domu pełnym dzieci i zwierząt zajrzyj do naszej listy roślin bezpiecznych dla zwierząt.

Rozmnażanie Epipremnum Złocistego

Epipremnum Złociste pod względem tempa wzrostu to prawdziwy dzik wśród roślin. Nawet w niezbyt sprzyjających warunkach rośnie bardzo szybko. Dobrym pomyłem jest więc tworzenie sadzonek z nowych pędów. Można w ten sposób zagęścić roślinę matkę bądź uzyskać nowe rośliny. Najłatwiejszym sposobem jest ukorzenianie Epipremnum w wodzie. Proces ukorzeniania w wodzie opisaliśmy w tym artykule.

PODOBNE ARTYKUŁY:  Zamiokulkas: poradnik jak dbać?
epipremnum złociste jak dbać

Przydatne triki przy uprawie Epipremnum

Raz w miesiącu można przetrzeć liście roślin szmatką z rozcieńczonym w wodzie olejem NEEM. Pomoże to oczyścić liście z kurzu, który się na nich zebrał. Dzięki temu zabiegowi uzyskacie piękny połysk liści, lepszą kondycję rośliny oraz pewną ochronę przed szkodnikami.

Epipremnum Złociste dobrze rośnie w wiszącym kwietniku. Świetnie prezentuje się z długimi, zwisającymi łodygami. Jednak, jeśli chcesz osiągnąć naprawdę duże i silne liście rośliny musisz zapewnić jej jakąś formę podpory. W swoim naturalnym środowisku rośliny epifityczne, takie jak Epipremnum, przylegają do pni i gałęzi większych drzew lasu deszczowego, a dostęp do składników odżywczych i wilgoci uzyskują dzięki korzeniom powietrznym. Jeśli uprawiamy je w domu bez wsparcia, większość z tych roślin pozostanie w swojej młodocianej formie z mniejszymi i czasem prostszymi w kształcie liśćmi. Jeśli stworzysz odpowiednie podpory, takie jak słup palik kokosowy to Twoja roślina powinna nie tylko rosnąć szybciej, ale także pozostać zdrowsza i rozwinąć swoją dojrzałą formę.

Shopping Cart
Scroll to Top