Jak dbać o Sansewierie?

Bohaterem dzisiejszego roślinnego poradnika będzie Sansewieria. Roślina ze względu na kształt liści jest potocznie zwana wężownicą bądź językami teściowej. Od wielu lat gości w naszych domach w swojej klasycznej odmianie Laurenti. Z roku na rok zaś pojawiają się w sklepach coraz to nowe odmiany, które świetnie pasują do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Sansewieria jest rośliną wdzięczną, idealną dla początkującego kolekcjonera, nie potrzebuje wiele pielęgnacji. Jak więc dbać o Sansewierie, aby rosła pięknie i zdrowo?

Sansewieria uprawa w domu.

Sansewieria Zeylanica plantip

Sansewieria opis i pochodzenie

Sansewieria pochodzi Afryki Południowej, gdzie stawia czoła gorącemu, pustynnemu klimatowi. Uznawana jest za świetną roślinę dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z roślinami. Sansewieria dobrze sprawdzi się w domach i biurach.

Jak dbać o Sansewierie?

Sansewierie to bardzo łatwe w utrzymaniu rośliny. Świetnie odnajdują się w naszych mieszkaniach, znoszą różne warunki, nawet bardzo dalekie od optymalnych. Jak uprawiać Sansewierie, aby rosła pięknie i zdrowo?

Sansewieria do domu - które pomieszczenie wybrać?

Wężownica to roślina tropikalna, która pięknie uzupełni każde nowoczesne pomieszczenie. Można ją postawić spokojnie w salonie, kuchni, czy korytarzu, czy łazience. Najważniejsze, aby miała dostęp do naturalnego światła. Często pytacie o to, czy sansewieria w łazience poradzi sobie bez świata. Nie będą to dla niej optymalne warunki, należy jej na pewno zapewnić dodatkowe, sztuczne doświetlenie. Jeśli szukasz roślin do ciemnych pomieszczeń to zapraszamy do lektury naszego wpisu na temat roślin lubiących cień.

PODOBNE ARTYKUŁY:  Dlaczego krzesło skrzypi? Odkrywamy tajemnice dźwięku, który potrafi doprowadzić do szału. 

Sansewieria w sypialni oczyści powietrze podczas naszego snu, co przełoży się na poprawienie jakości naszego wypoczynku. Według badań prowadzonych przez NASA, rozkłada formaldehyd i benzen, dlatego sprawdzi się w każdym domu.

Zaś Sansewieria w ogrodzie czy na balkonie świetnie sprawdzi się w trakcie letnich miesięcy. Ta roślina jest odporna na niższe temperatury niż większość roślin, które trzymamy w domach, dlatego nawet gdy temperatura sięga 10 czy 12 stopni na zewnątrz, naszej Wężownicy nic złego nie powinno się stać.

sansewieria na biurku plantip

Jakie stanowisko dla Sansewierii?

Sansewiera jest bardzo uniwersalną rośliną. Może być ustawiona w miejscach zacienionych, jednak należy ją wtedy rzadziej i bardziej skąpo podlewać. Ze względu na mniejszą ilość światła, roślina będzie rosła wolniej. Sansewieria zniesie również silne nasłonecznienie, ale wtedy analogicznie –  trzeba pamiętać o częstszym podlewaniu i nawożeniu.

Jak podlewać Sansewierie?

Kluczem do sukcesu w uprawie każdej rośliny, jest ustalenie rutyny podlewania. Zatem jak podlewać Sansewierie? Roślina jest sukulentem, dlatego z łatwością przetrwa długie okresy suszy. Należy ją podlewać niewielką ilością wody, gdy ziemia w doniczce kompletnie przeschnie. Częstotliwość powinno się dobierać w zależności od nasłonecznienia stanowiska oraz temperatury i wilgotności powietrza. Moje rośliny są ustawione w półcienistym stanowisku i podlewam je raz na 2-3 tygodnie.

Sansewieria cylindryczna plantip

Jakie podłoże dla Sansewierii?

Sansewieria najlepiej będzie rosła w mocno przepuszczalnym, ubogim w składniki odżywcze podłożu. U siebie wykorzystuję mieszankę ziemi do kaktusów pomieszaną z dużą ilością perlitu – Sansewieria rośnie mi świetnie.

Jaka wilgotność powietrza jest najlepsza dla Sansewierii?

Jak rozmnażać Sansewierię

Sansewieria jest stosunkowo łatwa do rozmnażania. Najprostszym sposobem jest podział rośliny – wystarczy „bejbika” oddzielić od rośliny matecznej i umieścić w oddzielnej doniczce.

Możesz też spróbować ukorzenić Sansewierię z liścia, ucinając kawałek i umieszczając go w wodzie. Korzenie powinny pojawić się po około miesiącu. Można też umieścić go od razu w ziemi, dbając jednak o to, aby była ona stale lekko wilgotna.

Sansewieria a koty i psy?

Niestety Sansewieria jest trująca dla naszych futrzastych domowników, dlatego warto zwrócić uwagę, czy nie podgryzają one rośliny. W przeciwnym wypadku może być dla nich niebezpieczna, nawet śmiertelna. Całe szczęście zwierzęta rzadko interesują się Sansewierią, jednak dla bezpieczeństwa należy umieścić roślinę w miejscu niedostępnym dla naszych pupili.

Szukasz rośliny bezpiecznej dla zwierząt? Sprawdź nasz artykuł 5 roślin bezpiecznych dla zwierząt.

Co zrobić, gdy Sansewieria nie rośnie tak, jak powinna?

Czasami zdarza się tak, że nawet najbardziej odporny kwiat nam marnieje. Co zrobić, gdy Sansewieria blednie lub żółknie? Prawdopodobną przyczyną może być w takiej sytuacji zbyt intensywne podlewanie. Należy wtedy usunąć brzydkiego liścia, mniej podlewać, przestawić w jaśniejsze miejsce i obserwować. 

Jak uratować Sansewierię, gdy jednak powyższe nie działa i stan rośliny dalej się pogarsza? Wtedy należy wyjąć ją z doniczki i sprawdzić stan korzeni. Jeśli są zasuszone i odpadają – należy je usunąć, a potem roślinę porządnie podlać w doniczce. Jeśli korzenie są miękkie, maślące i brzydko pachną – jest to oznaka gnicia – wtedy kwiat był zbyt często podlewany. Trzeba wtedy te miękkie korzenie usunąć, oczyścić roślinę, posadzić są w nowej, suchej mieszance ziemi i podlewać oszczędnie. 

Gdzie kupić Sansewierie

Sansewieria jest ogólnie dostępna w handlu: znajdziesz ją w supermarketach, sklepach z roślinami oraz w sklepach internetowych. 

Sansewieria Laurenti plantip
Shopping Cart
Scroll to Top